WikiWikiWeb

WikiWikiWeb je "otvorený editovací" systém, kde je dôraz skôr na tvorbe a spolupráci dokumentov než na ich jednoduchom prehliadaní a prezeraní. Názov "wiki" je založený na havajskom pojme "wiki wiki", znamenajúcom "rýchly" alebo "superrýchly". Základný koncept WikiWikiWeb (alebo "wiki") je, že (takmer) každý môže upravovať ktorúkoľvek stránku. Kým najprv to znie ako recept na úplnú anarchiu, pravda je, že stránky používajúce tento systém si vytvorili prekvapivo komplexné a bohaté komunity pre online spoluprácu a komunikáciu. Áno, je umožnené aby niekto prišiel a zničil všetko na stránke, ale zdá sa, že sa to nedeje často. A, mnoho systémov (vrátane tohto) má vstavané mechanizmy na obnovenie obsahu, ktorý bol znetvorený alebo odstránený.

Cieľom tohto systému je jednoducho urobiť tvorbu alebo úpravu online obsahu takou rýchlou, jednoduchou a vďačnou ako je to len možné.

Pomocou štandardného webového prehliadača, môže niekto upravovať (takmer) každú stránku na systéme pomocou pomerne jednoduchých pravidiel formátovania textu. Vytvorenie odkazu? na novú alebo existujúcu stránku jednoducho znamená vloženie slova alebo výrazu, ktorý bude textom vášho odkazu do [[dvojitých hranatých zátvoriek]] aby odkazovali a slúžili ako titulok pre cieľovú stránku. V procese tvorby odkazu vytvárate novú stránku, ak ešte neexistuje. Na niektorých serveroch, môže byť odkaz vytvorený aj zadaním WikiSlova--slova pozostávajúceho z dvoch alebo viacerých slov začínajúcich veľkými písmenami spojenými spolu.

Dokonca ani nie je potrebné sa učiť všetky pravidlá formátovania; iní často prídu a preformátujú veci za vás. Koniec koncov, každý môže upravovať! Vy môžete vidieť niektoré nedávne zmeny, ktoré ostatní urobili na tomto serveri.

Aby ste sa naučili viac o pridávaní stránok na tento Wiki server, pozrite si základy editovania, potom skúste upravovať stránky vo WikiPieskovisku.

Ak sa chcete dozvedieť viac o koncepte WikiWikiWeb, skúste niektoré z týchto webových stránok:

Alebo, pošlite e-mail Patrickovi Michaudovi na pmichaud@pobox.com.


. Preklad stránky PmWiki.WikiWikiWeb - Pôvodná stránka je na PmWikiSk.WikiWikiWeb - Backlinks
Posledné zmeny:
PmWikiSk.WikiWikiWeb: September 10, 2011, at 06:36 PM
PmWiki.WikiWikiWeb: December 05, 2023, at 08:28 PM