Inštalácia PmWiki

administrátori (základné) Táto stránka vysvetľuje ako stiahnuť a nainštalovať PmWiki 2.1. Tu je zoznam príbuzných stránok:

 • Požiadavky? - Požiadavky na inštaláciu PmWiki.
 • Aktualizácie? - Ako aktualizovať existujúcu inštaláciu.
 • WikiFarmy? - Prevádzkovanie viacerých wiki z jedinej inštalácie.
 • Zoznam zmien - Nové vlastnosti a opravy chýb, ktoré sú dostupné.

Zlepšenia týchto inštrukcií sú vždy vítané. Iba ohláste akékoľvek problémy, na ktoré narazíte, do mailovej konferencie? pmwiki-users alebo použijte Systém hlásenia návrhov pre PmWiki.

Inštalácia PmWiki

1. Stiahnutie

Stiahnite si najnovšiu verziu PmWiki ako zip archív (pmwiki-latest.zip) alebo gzip tarball (pmwiki-latest.tgz) z http://www.pmwiki.org/pub/pmwiki/.

2. Rozbalenie

Rozbaľte archív (tar zxvf pmwiki-latest.tgz alebo unzip pmwiki-latest.zip). Toto vytvorí adresár pmwiki-x.y.z obsahujúci softvér PmWiki. Napríklad, aktuálny "najnovší" by sa mal rozbaliť do adresára pomenovaného pmwiki-2.3.35. Súbory v tomto adresári sú:

  README.txt    Úvodný dokument
  pmwiki.php    Hlavný skript PmWiki
  local/      Konfiguračné skripty (lokálne konfiguračné súbory)
  cookbook/     Recepty (doplnky) z Kuchárskej knihy
  docs/       Stručná dokumentácia, ukážkové konfiguračné skripty
  pub/       verejne prístupné súbory
   css/      Extra súbor štýlov CSS
   skins/     Šablóny vzhľadu pre prispôsobený vzhľad
  scripts/     Skripty, ktoré sú súčasťou PmWiki
  wikilib.d/    Pripojené predvolené stránky PmWiki

Adresár pmwiki-x.y.z je potrebné umiestniť na miesto prístupné vaším webovým serverom (napr., v nejakom adresári public_html). Súbory a adresáre môžete umiestniť mnohými spôsobmi -- FTP, alebo Unixový príkaz mv alebo cp vo všeobecnosti urobí čo je treba.

Poznámka: Je pravdepodobne tiež dobrý nápad zmeniť názov adresára "pmwiki-x.y.z" jednoducho na "pmwiki".

3. Vytvorenie adresárov

Vo väčšine prípadov to PmWiki urobí za vás. Otvorte vo webovom prehliadači skript pmwiki.php na serveri (tj., nie ten na vašom lokálnom počítači alebo dostupný cez URL file://...). PmWiki potom analyzuje konfiguráciu vášho systému a poskytne pokyny (ak sú potrebné) pre vytvorenie adresára wiki.d/, ktorý bude používaný na umiestnenie stránok vytvorených pre váš server.

Ináč, sú dva spôsoby ako to dosiahnuť.

3a. Môžete vytvoriť adresár wiki.d/ manuálne, a potom mu dať úplné povolenia pre zápis (tj., "chmod 777 wiki.d"). Použijte túto metódu, keď je na PHP inštalácii servera aktivovaný "safe mode" (bezpečný režim).
3b. Na niektorých systémoch môžete nechať PmWiki vytvoriť wiki.d/ dočasnou zmenou práv pre adresár obsahujúci súbor pmwiki.php na 2777. Na Unixe sa to bežne robí prechodom do adresára obsahujúceho pmwiki.php a spustením príkazu
    chmod 2777 .
(všimnite si bodku na konci). Príkaz chmod tiež funguje v mnohých FTP programoch. Vytvorenie wiki.d/ týmto spôsobom (1) spôsobí, že do adresára bude možno zapisovať, takže webový server môže vytvoriť adresár pre dáta, ktorý potrebuje pre súbory wiki, (2) zachová skupinové vlastníctvo adresára takže konto inštalátora môže manipulovať so súbormi vytvorenými v tomto adresári, a (3) sťaží ostatným kontám na tom istom serveri prístup k súborom vo wiki.d/.

Po nastavení prístupových práv adresára, znova skúste vo webovom prehliadači otvoriť skript pmwiki.php. Ak je všetko v poriadku, vytvorí sa adresár wiki.d a uvidíte predvolenú domovskú stránku.

Dôležité: Ak ste použili metódu 3b, mali by ste prístupové práva vrátiť na pôvodnú hodnotu spustením "chmod 755 ." v adresári obsahujúcom pmwiki.php.

4. Inicializácia

Ďalšie úlohy, ktoré by ste mohli chcieť vykonať pre začatie prispôsobenia vašej inštalácii Pmwiki nájdete v časti Úvodné nastavenia. Možno si budete chcieť aj prejsť ďalšie informácie v Poznámkach k vydaniu?.

5. Nastavenie jazyka

Ak chcete používať PmWiki v inom jazyku stiahnite si medzinárodný jazykový balík ako zip archív (i18n.zip) alebo ako gzip tarball (i18n.tgz) z http://www.pmwiki.org/pub/pmwiki/. Potom ho rozbaľte a skopírujte súbory do adresára wikilib.d/ ako je to popísané vyššie.

V rozbalenom archíve i18n sú dva adresáre, scripts a wikilib.d. Skopírujte súbory nachádzajúce sa respektíve v týchto adresároch do scripts a wikilib.d vášho adresára PmWiki. Napríklad, pre francúzsku lokalizáciu, PmWikiFr.* a PmWiki.* sa musia nachádzať v rovnakom adresári.

Potom povoľte lokalizáciu pridaním inštrukcie do local/config.php pre načítanie stránky prekladu do jazyka, ktorý chcete. Napríklad, XLPage('fr','PmWikiFr.XLPage'); načíta stránku francúzskeho jazyka PmWikiFr.XLPage.

Viac sa o tom dočítate v Internacionalizáciách.

Poznámky

 • Distribúcia PmWiki schválne neobsahuje súbor index.php. Odolajte pokušeniu premenovať pmwiki.php na index.php pretože ak ten súbor premenujete nebude prepísaný počas aktualizácie na vyššiu verziu. Namiesto toho, pridajte "wrapper skript" index.php s nasledujúcim jediným riadkom (uzatváracia značka " ?>" je vynechaná úmyselne):
  <?php include('pmwiki.php');
 • Ak používate na rozbalenie archívu vo vyššie uvedenom kroku 2 Unixový príkaz tar, uistite sa, že sa súbory vytvoria s dostatočnými prístupovými právami aby k nim mohol pristupovať webový server. Zvyčajne to môžete zaistiť napísaním umask 002 v príkazovom riadku pred rozbalením tar súboru.
 • Pri inštalácii na Windows by ste sa mali pozrieť na Súčasné úpravy pre zapnutie súčasných úprav? na tejto platforme.
 • Dodatočné tipy možno nájsť v časti Riešenie problémov?.

<< Mazanie stránok | IndexDokumentácie | Úvodné nastavenie >>

OT: Ako urobím pmwiki.php predvolenou stránkou pre webový server? Mal by som premenovať pmwiki.php na index.php?

OD: Premenovanie pmwiki.php sa neodporúča. Namiesto toho, vytvorte súbor index.php, ktorý obsahuje jediný riadok:

<?php include_once('pmwiki.php');

Možno si budete chcieť pozrieť KuchárskaKniha:ČistéURL.

OT: Prečo sa zdá, že pmwiki.org má adresárovú štruktúru namiesto "?n=pagename" v url?

OD: Pmwiki.org používa verziu KuchárskaKniha:ČistýchURL.

OT: Je možné presunúť wiki.d do /tmp/persistent/wiki.d (nové pravidlo sourceforge)?

OD: Sourceforge ponúka presun všetkého do /tmp/persistent/novy-priecinok-podla-vasho-vyberu a vytvorenie symbolického odkazu na nový priečinok v /tmp . Funguje to -- pozri ServerySourceForge.

OT: Ako môžem prevádzkovať PmWiki na samostatnom (offline, prenosnom) stroji ?

OD: Pozri KuchárskaKniha:Samostatné.


. Preklad stránky PmWiki.Installation - Pôvodná stránka je na PmWikiSk.Installation - Backlinks
Posledné zmeny:
PmWikiSk.Installation: November 10, 2012, at 11:37 PM
PmWiki.Installation: February 18, 2024, at 05:38 PM